Водни помпи - как лесно да направим правилния избор. За подробна информация, натиснете тук
Какво знаем за хидрофорите? Имаме ли нужда от такъв уред? Как най-лесно да изберем правилния хидрофор. Научете повече тук
Дейонизатор RO LAB 10, 30, 60, 80 |
Дейонизатор RO LAB 10 с производителност до 10 л./час
При желание на клиента при твърда входяща вода преди входа на системата за дейонизация може да се монтира омекотителен филтър, а за получаването и на стерилна вода преди изпускателния кран може да се включи поточна UV-лампа. 2. Принцип на действие и описание на системата за дейонизация: RO LAB 10 е съвременен високонадежден апарат с който се получава дейонизирана вода, използвана при лабораторни анализи. Като опция се предлага и ръчен контрол на проводимостта. При достигане на определена проводимост от порядъка на над 1-2 µS/cm се препоръчва системата да се спира и да се извършва сервизно обслужване. Системата се изключва автоматично след напълване на резервоара и изравняването на налягането в системата и захранващата мрежа. Възобновяването на подаването на входяща вода се осъществява след частично или пълно източване на резервоара с дейонизирана вода.
Самия дейонизатор се състои от пет последователно свързани колони, като извършването на основния процес на дейонизиране в модула за обратна осмоза се осъществява след третата колона. Прочистването на входящата вода в колоните протича постепенно: 1.Филтър „Механични частици” 20µм. – той задържа всички частици по-големи от 20 микрона; 2.Филтър „Активен въглен” – използва се за задържане на органичните замърсители и дехлориране; 3.Филтър „Механични частици” 5 µм. – задържа частиците по-големи от 5 микрона; 4.Модул „обратна осмоза” – като активен елемент в модула се явява тънкослойна мембрана тип TFC, която пропуска чистата вода и задържа около 95% от йоните, включително и атомите на тежките елементи, които се отстраняват като отпаден продукт; 5.Модул „Йонен обмен” – включва две колони с пълнеж от йонообменна смола, смесен тип (анионит + катионит), в които се извършва окончателното изчистване на водата от йони Получената дейонизирана вода се насочва към водосъдържател 10л. или директно към изпускателния кран. Отпадъчната вода се оттича в канализацията през редукционна клапа, която е разположена на изхода на модула за обратна осмоза. Като опция качеството на дейонизираната вода може да се следи с ръчен кондуктометър. Дейонизираната вода, която се получава със системата RO LAB 10със специфична електрическа проводимост до 1 µS/cm отговаря по качество на изискванията на БДС-ISO 3696 „Вода за лабораторни анализи”, степен на чистота 1.
3. Смяна на филтърните патрони и пълнежите: Преди да се пристъпи към подмяна на филтър или пълнеж трябва да се спре притока на вода към апарата и да се изчака спадане на налягането на 0. За демонтирането на кожусите на колоните да се използва специалния ключ, който е предоставен с апарата. Ключът се поставя в долната част на колоната, повдига се към горния край и със завъртане наляво се отвива колоната. При монтаж затягането може да се направи на ръка и само при необходимост леко да се дозатегне с ключ. Смяна на филтърния патрон и на йонообменния пълнеж: 1. Демонтира се кожуха на колоната. 2. Освобождава се употребения филтър чрез изтегляне нагоре. 3. Поставя се на новия патрон или патрона с пълнеж и колоната се напълва дейонизирана вода. 4. Монтира се отново кожуха на колоната. Пуска се притокът на вода под налягане и апаратурата може да се промива до получаване на продукт с проводимост 0.2 – 0.4 µS/cm. Обработваната в това време вода може да се отведе към отпадната. 5. След монтиране кожуха на петата колона апаратурата е готова за работа. 6. Смяната на RO модула може да бъде възложена на доставчика. Смяна на RO модула: 1. Развива се капака на RO модула и се изправя във вертикално положение. 2. Изважда се тънкослойната мембрана от кожуха на модула. 3. Непосредствено преди монтажа новата тънкослойна мембрана се изважда от защитната опаковка, по обратния ред се закрепя в кожуха на колоната и заедно с него се монтира. Важно условие е след изваждането на тънкослойната мембрана от защитната опаковка никога да не се оставя да изсъхне напълно. 4. Изважда се маркуча, захранващ входа на четвъртата колона и системата се промива. 5.Поставя се маркуча след модула „Обратна осмоза” във входа на четвърта колона и системата е готова за работа. Продуктът се източва през изпускателния кран и се контролира с кондуктометър. След получаването на поток вода с ел.проводимост 0.1 – 0.2 µS/cm изпускателния кран се затваря и започва пълненето на резервоара.
4. Указания за обслужване и поддръжка: Поддръжката на апарата се състои в смяна на филтрите и пълнежите. Ежемесечно трябва да се контролира налягането във ВиК мрежата, температурата на водата, ежедневно проводимостта на водата с ръчния кондуктометър, извън тези изисквания системата може да работи без надзор. Препоръчва се механичния филтър 20 µm да се подменя на период 1-2 месеца и всеки път, когато се забележи съществена промяна в цвета му или намалее производителността на системата. Филтри „Активен въглен” и „Механични частици” 5 µм се препоръчва да се подменят през 3-4 месеца. Йонообменната смола е наложително да се сменя всеки път, когато се установи повишена ел.проводимост над 2-3 µS/cm.
5. Възможни повреди и как да ги отстраним:
В случай на нужда трябва да се контактува със съответната специализирана фирма.
6. Сервиз: Доставчикът осигурява безплатен сервиз за първоначалния пуск и обучение. След това сервизът се заплаща. Сервизни услуги, резервни части, патрони, пълнежи и принадлежности могат да се поръчат от доставчика. 7. Условия за правилно функциониране на модула „Обратна осмоза” и системата като цяло: 1. Температурата на протичащата вода не трябва да бъде под 2 и над 40°С. 2. Налягането в системата не бива да бъде под 2.8 бар и не трябва да надхвърля 6.0 бар. 3. Общата концентрация на разтворени соли в захранващата вода не трябва да превишава 2000 ppm. (мг./л.). 4. Общата концентрация на разтворени йони на желязото и мангана в захранващата вода не трябва да превишава 0.05 ppm. (мг./л.). 5. pH- на захранващата вода трябва да е в обхвата 2.0 ÷ 11.00 6. Температурата на помещението, в което се намира системата не трябва да пада под 0°С. 7. Да се подменят редовно филтрите за механични частици и активен въглен в указаните срокове и всеки път, когато е установена допълнителна необходимост. |